Amerykański pomysł na erotykę, czyli słów kilka o książkach Laurein Paige

O Laurein Paige (https://www.taniaksiazka.pl/autor/laurelin-paige) słyszała chyba każda miłośniczka romansów i powieści erotycznych. Spod pióra tej autorki wyszło mnóstwo książek, a ich konwencję można by porównać do odkrywania prawdy o naturze człowieka. Ta natura ma kilka warstw, a amerykańska pisarka koncentrując się na tym, co związane z pociągiem seksualnym i namiętnością, odsłania jednocześnie takie aspekty, jak na przykład poczucie odrzucenia i pragnienie miłości. Tym, co determinuje bohaterów Laurein Paige są ich doświadczenia z przeszłości, często trudne, mroczne, bolesne. Bujne życie seksualne kompensuje im pewne braki, co jest najlepszym dowodem na to, że sfera potrzeb ludzkich obejmuje więcej niż zaspokojenie podstawowych instynktów.

Perwersja z głębszym przesłaniem?

O tym, jaki cel stawia sobie Laurein Paige trudno wyrokować. Może być tak, że jej twórczość nastawiona jest na dostarczenie czytelnikowi lektury rozrywkowej i niezobowiązującej. Jednakże czytając opinie na ten temat, zwracają uwagę głosy mówiące o swoistej ciężkości tej twórczości. Postaci nieskomplikowanych w zasadzie tam nie ma, bez względu na to, czy weźmiemy pod lupę na przykład serię “Niegrzeczny duet”, czy też przesiąknięty erotyzmem “Pierwszy dotyk”. Pisarka serwuje nam radość i smutek, wyuzdane opisy aktów seksualnych i wątki rodem z dreszczowca, a więc umiejętnie bawi się różnymi gatunkami literackimi. Jej bohaterowie są tajemniczy i niejednoznaczni, nieustannie fundują sobie nawzajem emocjonalne huśtawki oraz gwałtowne wybuchy ekstazy. Wszystko to sprawia, że powieści Laurein Paige czyta się ekspresowo, 500 stron można pochłonąć w kilka godzin i nie czuć zmęczenia. O czym to świadczy? Pisarka posiada przystępny styl i umie tak budować napięcie, by odbiorca nie potrafił odłożyć lektury nawet na chwilę. Ekscytacji towarzyszy zaciekawienie, związane zarówno z erotyzmem, który niektórych może szokować, ale także z warstwą psychologiczną i odgrywaną przez nią rolą.

Powieść erotyczna na prezent?

Czy tego typu literaturę można podarować komuś w ramach upominku? Jak najbardziej, książki Laurein Paige to rewelacyjny pomysł na prezent z okazji urodzin, imienin czy rocznicy ślubu. Jest to literatura, która nie pozostawia w obojętności. Robi to, co jest zadaniem dobrej powieści: porusza, rozbudza zainteresowanie, intryguje, a nawet w pewnych momentach pozostawia niepokój. Trudno widzieć w niej tylko wątki erotyczne, choć nie da się ukryć, że występują one w maksymalnym natężeniu.